Cmentarz rzymskokatolicki w Przasnyszu, miejsca pamięci i spokoju dla zmarłych wyznawców chrześcijaństwa, został założony w 1890 roku. Ta nekropolia odgrywa istotną rolę w historii lokalnej społeczności, gromadząc w swoich murach zarówno zwykłych mieszkańców, jak i tych, którzy oddali życie za ojczyznę.
W latach 1926-1929 na terenie cmentarza stworzono pomnik ku czci poległych żołnierzy polskich oraz powstańców styczniowych. Monument przyjmuje formę ażurowej, czterokolumnowej kaplicy, na której widnieje inskrypcja „Pokój ich cieniom”. W późniejszym okresie upamiętniono także ofiary zbrodni katyńskiej, co podkreśla znaczenie cmentarza jako miejsca pamięci narodowej.
Na cmentarzu można także spotkać cztery szczególne nagrobki, które przypominają o tragicznym losie Polaków zamordowanych przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej:
- grób Polaków straconych w zbiorowych egzekucjach podczas wojny,
- grób mieszkańców Przasnysza, którzy zostali rozstrzelani w Starych Jabłonkach,
- grób 35 więźniów politycznych-ofiar obozów zagłady (symboliczny),
- grób zakładników rozstrzelanych w Przasnyszu na grzebowisku końskim 17 czerwca 1942.
Każdy z tych pomników stanowi ważny element lokalnej historii i kultury, a ich obecność nadaje cmentarzowi charakter miejsca, w którym można oddać cześć pamięci zmarłych.
Przypisy
- a b c Miejsca pamięci
- a b Przasnysz w latach 50.–70. XX w. (zbiory M. Krejpowicza). [dostęp 22.07.2014 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Muzeum Historyczne w Przasnyszu | Ratusz w Przasnyszu | Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu | MKS Przasnysz | Lądowisko Przasnysz-Szpital | Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu | Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej | KrossOceń: Cmentarz rzymskokatolicki w Przasnyszu