Wawrzyniec z Przasnysza


Wawrzyniec z Przasnysza, znany także jako Wawrzyniec Discordia, a również pod imionami Laurentius de Prasnisch, Prasnitius czy Prząśnicki, to postać urodzona około 1515 roku w Przasnyszu. Jego życie zakończyło się pomiędzy 1566 a 1569 rokiem w Wysocicach.

Był kaznodzieją nadwornym króla Zygmunta II Augusta, a także aktywnym uczestnikiem reformacji w Polsce. Jego działalność miała znaczący wpływ na rozwój myśli reformacyjnej w naszym kraju.

Życiorys

Pochodził z rodziny mieszczańskiej. W trakcie swojej edukacji studiował na Akademii Krakowskiej, gdzie prawdopodobnie w 1533 roku uzyskał tytuł bakałarza. Na uniwersytecie zainteresował się nowymi ideami religijnymi, które głosił Jakub z Iłży, jeden z pierwszych propagatorów luteranizmu w Polsce.

W 1545 roku uzyskał dzięki poparciu Mikołaja Radziwiłła Czarnego tytuł kaznodziei królewskiego na dworze w Wilnie. Wawrzyniec dobrze znał Pismo Święte, a jego doskonała wymowa z pewnością przyciągała uwagę słuchaczy. Niemniej jednak, jego kłótliwe usposobienie spowodowało, że nadano mu przydomek Discordia.

W 1547 roku synod łęczycki uznał go za heretyka, co doprowadziło do jego zwolnienia z zajmowanych stanowisk oraz wydalenia z dworu królewskiego. Po tym incydencie, Wawrzyniec zatrzymał się na pewien czas w Grzebsku, a następnie przeniósł się do Prus Królewskich. Kiedy został zmuszony do opuszczenia swojego probostwa, powrócił i związał się z ruchem reformatorskim w Wielkopolsce, a później również na Podlasiu oraz w Małopolsce.

W 1556 roku głosił kazania w Wieliczce, a jego zaangażowanie w ruch reformacyjny doprowadziło do objęcia przez niego stanowiska ministra. Poświęcił się również pracy pisarskiej, a w 1559 roku opublikował dzieło zatytułowane O urzędzie zwierzchności i Naukę o prawdziwej i fałszywej pokucie z Pisma św. i doktorskiego wiernie zebrana przez Wawrzyńca z Przasznisza, sługę słowa bożego. Ostatni raz wystąpił w charakterze ministra na synodzie włodzisławskim w październiku 1566 roku.

Przypisy

  1. Nauka o prawdziwey y o fałszywey pokucie (wyd.1559) [online], polona.pl [dostęp 08.10.2020 r.]
  2. Ks. Jan Korytowski: Dzieje prymasów Polski. Poznań 2003 r., tom XI, s. 54.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Andrzej Kobyliński (duchowny) | Jan Radomski (duchowny) | Walery Płoskiewicz | Paweł Simplicjan

Oceń: Wawrzyniec z Przasnysza

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:14