Walery Płoskiewicz, urodzony 9 grudnia 1878 roku w Przasnyszu, pozostaje ważną postacią w historii Polski. Jego życie zostało tragicznie zakończone 27 sierpnia 1944 roku w Warszawie.
Jako ksiądz, odgrywał istotną rolę w społeczności religijnej, a jego zaangażowanie w edukację jako pedagog miało wpływ na liczne pokolenia. Płoskiewicz był również pisarzem, którego twórczość mogła kształtować ówczesne myślenie oraz wartości społeczeństwa. Jako kapelan Armii Krajowej aktywnie uczestniczył w działaniach mających na celu obronę ojczyzny w trudnych czasach II wojny światowej.
Życiorys
Walery Płoskiewicz to postać o bogatej biografii, która zasługuje na szczegółowe przedstawienie. Studiował teologię wSeminarium Duchownym w Płocku, co otworzyło mu drzwi do późniejszej kariery w Kościele. Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1901 roku, rozpoczął pracę jako kapelan biskupa Jerzego Szembeka, z którym już w 1903 roku przeniósł się do Petersburga. Tam kontynuował swoje kształcenie na Akademii Duchownej, gdzie obronił doktorat z prawa kanonicznego. W 1910 roku zyskał tytuł kanonika honorowego kapituły mohylewskiej oraz kanclerza kurii, natomiast jego działalność obejmowała również pracę w sądownictwie kościelnym, gdzie pełnił funkcje wizytatora kościołów. W 1917 roku został wydelegowany do Komisji Likwidacyjnej do Spraw Królestwa Polskiego, gdzie działał w Wydziale do Spraw Kościoła Katolickiego. W 1918 roku Płoskiewicz powrócił do kraju. W uznaniu jego zasług papież Benedykt XV odznaczył go tytułem prałata. Następnie objął stanowisko referenta do spraw religijnych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Po pewnym czasie osiedlił się w Łucku na Wołyniu, gdzie pełnił rolę prałata kapituły, a później także kapelana sióstr nazaretanek w Warszawie. Jego pasja do nauczania objawiała się również w prowadzonych przez niego lekcjach religii w gimnazjum żeńskim. W latach 1934–1936 zajmował stanowisko rektora kościoła św. Andrzeja, a w 1936 roku ponownie powrócił na Wołyń, gdzie został proboszczem kolegiaty w Ołyce. Po wybuchu II wojny światowej wrócił do Warszawy. Płoskiewicz był autorem kilku ważnych prac, takich jak „Z dziejów diecezji kresowych” oraz „Władza biskupów katolickich w świetle prawodawstwa imperium rosyjskiego”. Wiele jego artykułów ukazało się w petersburskim „Życiu Kościelnym”. W czasie okupacji niemieckiej Płoskiewicz aktywnie uczestniczył w tajnym nauczaniu i pełnił rolę kapelana Armii Krajowej podczas powstania warszawskiego. Niestety, zginął w trakcie ewakuacji klasztoru, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Paweł Simplicjan | Wawrzyniec z Przasnysza | Andrzej Kobyliński (duchowny) | Jan Radomski (duchowny)Oceń: Walery Płoskiewicz