Zenobia Jelińska


Zenobia Jelińska, znana również jako Teresa, przyszła na świat 23 października 1903 roku w Przasnyszu i zmarła tragicznie 17 grudnia 1942 roku w Ciechanowie. W swoim życiu była nie tylko urzędniczką, ale również aktywną członkinią ZWZ-AK, co podkreśla jej udział w ruchu oporu.

Jelińska pochodziła z rodziny rolniczej, będąc córką Wincentego i Franciszki z Zadrożnych. Ukończyła Szkołę Powszechną, a następnie szkołę średnią przed wybuchem drugiej wojny światowej. W roku 1939 rozpoczęła pracę w starostwie w Przasnyszu, gdzie miała okazję zaangażować się w działalność lokalnych struktur.

W okresie okupacji mieszkała przy ulicy Błonie (dzisiaj znanej jako Piłsudskiego). Zenobia Jelińska była także członkiem organizacji dywersyjnej K-7, gdzie przeszła szkolenie w maju 1939 roku w Modlinie. Po tym wydarzeniu działała jako kurier obwodu ZWZ-AK na trasie Przasnysz-Ciechanów oraz prowadziła sekcję kobiecą tej organizacji.

Jednakże jej działalność nie przeszła niezauważona, i dnia 8 września 1942 roku została aresztowana. Po aresztowaniu była osadzona w Płocku i Działdowie, a 4 grudnia 1942 roku skazano ją na karę śmierci. Ostatecznie 17 grudnia 1942 roku została powieszona na dziedzińcu zamku w Ciechanowie, w publicznej egzekucji, razem ze współtowarzyszami, takimi jak Tadeusz Jurecki, Bolesław Nodzykowski oraz Kazimiera Grzelakowa.

W 25. rocznicę ich stracenia, Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej upamiętniło ich heroizm poprzez wzniesienie pamiątkowego głazu w miejscu, gdzie niegdyś stały szubienice. Zenobia Jelińska została pochowana na cmentarzu parafialnym w Przasnyszu, a w Ciechanowie znajduje się ulica nosząca jej imię. Wiele pamiątek związanych z jej osobą zachowało się w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, gdzie można poznać jej historię oraz znaczenie dla lokalnej społeczności.

Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":

Krzysztof Motacki | Zenon Kiembrowski | Andrzej Bieńkowski (żołnierz)

Oceń: Zenobia Jelińska

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:25