Wiesław Janowski


Wiesław Janowski, urodzony 27 sierpnia 1956 roku w Przasnyszu, to postać wyróżniająca się na polskiej scenie politycznej. Jako urzędnik państwowy oraz polityk, zyskał reputację jako jedna z ważniejszych osób w swoim środowisku.

Janowski był posłem na Sejm RP I kadencji, co potwierdza jego istotne zaangażowanie w politykę krajową. Jego działalność odzwierciedla szerokie zainteresowania i zobowiązania, które podejmował w trakcie swojej kariery.

Życiorys

Wiesław Janowski rozpoczął swoją edukację, kończąc w 1976 roku Państwowe Technikum Ochrony Roślin, znajdujące się w miejscowości Gołotczyzna. Po tym wydarzeniu podjął dalsze studia na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej oraz na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Niestety, nie zakończył tych kierunków, ale dopiero w 1998 roku uzyskał dyplom z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego.

Janowski aktywnie angażował się w działania polityczne, współpracując z Komitetem Obrony Robotników. W 1980 roku dołączył do Tymczasowego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W latach osiemdziesiątych był jednym z działaczy „Solidarności” Rolników Indywidualnych i prowadził indywidualne gospodarstwo rolne w województwie ciechanowskim.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce ukrywał się do jesieni 1982 roku, będąc na liście osób przeznaczonych do internowania. W tym czasie działał w podziemiu, zajmując się m.in. wydawaniem oraz kolportażem pism drugiego obiegu. Grudniowe wydarzenia 1982 roku doprowadziły do jego tymczasowego aresztowania, jednak Janowski został zwolniony w styczniu roku następnego.

W 1989 roku wszedł w skład władz wojewódzkich Komitetu Obywatelskiego. Wkrótce został pełnomocnikiem wojewody, a następnie delegatem rządu ds. reformy samorządowej. Również pełnił funkcję radnego gminy Stupsk. Krótkotrwało był związany z Porozumieniem Centrum. W 1991 roku uzyskał mandat posła na Sejm I kadencji, wybranego w okręgu ciechanowsko-łomżyńsko-ostrołęckim z listy Porozumienia Ludowego.

W czasie swojej kadencji Janowski zasiadał w różnych komisjach, m.in. Komisji Samorządu Terytorialnego, Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Sprawiedliwości, a także dwóch komisjach nadzwyczajnych i sześciu podkomisjach. W 1993 roku, niestety, bezskutecznie ubiegał się o reelekcję. Od 1996 roku pracował w bydgoskiej delegaturze Najwyższej Izby Kontroli.

Do połowy lat 90. był również członkiem władz krajowych rolniczej „Solidarności” i należał do grona założycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Odznaczenia

Wiesław Janowski ma na swoim koncie znaczące odznaczenia, które świadczą o jego wkładzie w rozwój oraz przemiany demokratyczne w Polsce.

W roku 2001 został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi. To wyróżnienie było uznaniem jego działań i osiągnięć w sferze publicznej.

Następnie, w 2009 roku, przyznano mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, co było efektem jego wyjątkowych zasług w obszarze działalności na rzecz przemian demokratycznych oraz efektywnej pracy zawodowej i społecznej dla dobra kraju.

Kolejnym istotnym odznaczeniem, które otrzymał w 2015 roku, był Krzyż Wolności i Solidarności, co tylko potwierdza jego zaangażowanie i poświęcenie na rzecz wartości demokratycznych.

Przypisy

  1. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3.02.2015 r. o nadaniu odznaczeń (M.P. z 2015 r. poz. 314).
  2. Obchody rocznicy stanu wojennego w Toruniu. prezydent.pl, 12.12.2009 r. [dostęp 28.08.2022 r.]
  3. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30.08.2001 r. o nadaniu odznaczeń (M.P. z 2001 r. nr 43, poz. 685).

Oceń: Wiesław Janowski

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:25